Labradors Forums banner

1 - 11 of 11 Posts

·
Registered
Joined
·
1 Posts
Discussion Starter #1
Any information on the qualifiers for the 2013 IGL Retriever Championship at Lauder.
 

·
Premium Member
Joined
·
8,702 Posts
The best place now days is a group called Tests,Trials, and Training Days. No Trivia on Facebook. As most of the people participating are members of the group there tends to be minute by minute information coming through plus they have an up to date list of qualifiers.
 

·
Administrator
Joined
·
20,497 Posts
I dont have the running order yet, but the full list, in alphabetical order:-

FTCh Delfleet Neon of Fendawood - David Latham
(FTCH Mediterian Blue x Delfleet Dawn Flush)
Winner IGL Championship 2012 + The Kennel Club 2 day Open stake
--------------------------------------------
FTCH Trumpetaker Ash – Lorenzo Hynes BHO
(FTCh Watergreen East of Eden X Misty Sal of Trumpetaker)
Winner Irish Championship 2012
----------------------------------
FTCH Emmanygan Ramble - John Halstead jun.
(FTCh Tasco Monk of Mansengreen x Emmanygan Gypsy)
North West Labs at Bolton Abbey
-----------------------------------------------
FTCh Quabrook Keava - Helena Sully BHO
(Greenbriar Viper of Drakeshead x Quabrook Tay)
Coventry & District, 2 day
--------------------------------------------
FTCh Levenghyl Gemstone - Peter Bates
(Tasco Brimstone x Shadowbrae Mist of Levenghyl)
Barton on Humber + SEGS 2 day
----------------------------------------
Partridge Flush Of Russjancoe - Russell Hodgen
(Glensue Grebe x Hermastone Treacle)
LGS 2 day
.........................................................
FTCh Ranalagh Tomatin of Silversnipe - Joe Maclure
(Wendearose Dime x Mansgreen Fujiko of Ranalagh)
LCOS 2 day open, 26/27th of Sept
----------------------------------------------
FTCh Saxaphone Brown Ale Of Lincswolds - Richard King
(FTCh Garronpoint Rye Of Lincswolds x Clovers Girl of Saxaphone)
Forth and Clyde 2 day open at The Strathallan Estate
-----------------------------------------------
Waterford Falcon - Nicki Morley
(FTCH Willowyck Ruff x FTCH Waterford Covey)
Lothian & Borders 2 Days Stake
---------------------------------------
Abbotsleigh Emu - Nathan Laffy
(FTCH Mansengreen Diesel of Birdsgreen x Abbotsleigh Awol)
Northumberland and Durham 2 Days Stake
-------------------------------------------------
Altiquin Rain - Gary McCutchen
(FTCh Tasco Monk of Mansengreen x Mansengreen Fireline of Altiquin)
Ulster GDL 2day 14/12/2012
..................................................................
Apache Joe - Thomas Hughes
(IrFTCh Copperbirch Zeus of Glenanne x Shangarrilyn Kim of Copperbirch)
Ulster Ret Club 2day 2/12/2012
.................................................................
Oakvalley Black Storm - Robert Worrall
(FTCh Mansengreen Diesel of Birdsgreen x Swiftbrook Tan )
West of England LRC 1/10/2013
-----------------------------------------------------
Mistybrook Teagan (GR) - Richard Ashdown
(Tauvechan Minstrel x FTCh Mistybrook Bracken)
Lincolnshire GDS 2day 1/10/2013
..................................................................
Leacaz Ricky of Caytonfell - Mark Demaine
(FTCh Garronpoint Rye Of Lincswolds x Rimrock Redstart of Leacaz)
GRCN A.V. Open Retriever 24 Dog
----------------------------------------------------
FTCh Castlemans Mkussi - Sally Richardson
(Scherzando Pisces x Gortons Summer Flyer of Summercarr)
24 Dog Open Qualifying stake for AV Retrievers - Bristol and West Working Gundog Society +
Northern Golden Retriever Association
---------------------------------------------------
Jarailstar Rocky Road of Blackhatch - John Halstead - Mike Finlan
(FTCh Tasco Monk of Mansengreen x Thirmist Jasmine)
Yorkshire GDC 2day
--------------------------------------------------
Brockweir Daisy - Di Wiggin
(FTCh Darleigh Thunderbolt x Brockweir Rosemary)
Suffolk Gundog Club
-------------------------------------------------
Annie Amber of Blackharn Tony Parnell
Essex FTS 2day
-----------------------------------------------
Denbank Khaki - Robin Drysdale
(FTCh Leadburn Viceroy x FTCh Anson Anne of Denbank)
Strathmore 2day open
------------------------------------------------
FTCh Decies Dodge By Studebaker - Mary-Jane Opie
(FTCh Endacott Shelf x Wendearose Lira of Decies)
24 dog 2 Day Open Stake - Herts, Beds, Bucks, Berks & Hants Retriever Society
............................................................
Darling Diva of Wapsac - Barry Cooper
(Emmanygan Dexter x Ebonys Perfect Image)
Carmarthenshire Working Gundog Society
-----------------------------------------------
Brockweir Fleurie - Annie Wales
(FTCh Darleigh Thunderbolt x Brockweir Rosemary)
Guildford Working GDC 2day
-----------------------------------------------
Maldrake Livie - FtCh Phil Parkins
(FTCH Greenbriar Gettysburg x FTCH Craighorn Abby)
Norwich GDC
-----------------------------------------------
FTCH Lockthorn Tara - Daniel Marx
(FTCH Willowyck Jack Snipe x Tasco Swift of Lockthorn)
Labrador RC 2 day
----------------------------------------------
FTCh Labdom Lewis of Minstead - Judith White
(FTCh Hatchfield Feargal x FTCH Jasmine Milly Of Labdom)
Clywd Ret Club2 Day
----------------------------------------------
Brockweir Barley - Tracy Flood
(FTCh Darleigh Thunderbolt x FTChBrockweir Rosemary)
Chiltern Gundog Society
----------------------------------------------
FTCh Copperbirch Paddy of Leadburn - Billy Steel
(Greenbriar Falkland x Ir.FTCh Ernevale Maud of Tudorcourt)
South West Scotland GDA - 2 day open
----------------------------------------------
Garrethall Quill of Brindlebay - Mike Tallamy
(FTCH Waterford Fergus x Garrethall Myrhh)
Yorkshire FTS 2day
---------------------------------------------
Skeviot Emerald - Mr S Hagain
( x )
2 Day Westward AV Retriever Trial
--------------------------------------------
FTCH Lowforge Aragon of Leacaz - Lee Hartis
(FTCh Greenbriar Viper of Drakeshead x Pittendreich Highlight of Lowforge)
Scottish 2 day
-----------------------------------------
Mistybrook Tuscan (GR) - Bruno Julien
(Tauvechan Minstrel x FTCh Mistybrook Bracken)
GRC 2day
----------------------------------------
Int.FTCh Newcam Boss - Billy Lundy
(Irl.FTCh Marranscar Blackcap x Smirnoff Teal)
Northern Ireland field & show society 2day
---------------------------------------
FTCH Tweedshot Thistle of Levenghyl - Phillippa Williams
(Tasco Brimstone x Tweedshot Mango)
Forth & Clyde WGA 1Day
Yorkshire GDC 1Day
Dove Valley 1Day
----------------------------------------
FTCH Tagabea Danter - Steve Cullis
(FTCh Tasco Monk of Mansengreen x Tagabea Swift)
IGL 2day
----------------------------------------
Drakeshead Vodka - Sandra Halstead
(FTCh Dipplelodge Raven of Riversway x FTCh Levenghyl Silvercloud of Drakeshead)
3 Ridings Labrador Club 2day
----------------------------------------
FTCH Waterford Ganton - Jayne Coley BHO
(Endacott Kite of Chisbrook x FTCh Waterford Easter)
Lab Club of Wales
-----------------------------------------
FTCH Astraglen Hail - Steve Richardson
(FTCH Levenghyl Peacock x Astraglen Kate)
Norfolk Gundog Club 2 day
---------------------------------------
FTCH Asterix Aguzannis of Chatsworth - John Halstead
(FTCH Ragweed's Travel x Fernshot Olivia)Highland Gundog Club 2day
................................................
Waysgreen Barracuda - Paul Dixon
( FtCh Emmawood Drake x Waterford Faustina )
The Gordon 2 day
------------------------------------
FTCH Jagdens Gander -
(FTCh Willowyck Ruff x Jagdens Solitare)
B Route
----------------------------------
Barronstown Angel - Alan Leonard
( x )
Craigavon GDC 2day
-----------------------------------
Leadburn Mist - Billy Steel jun.
(FTCh Hillus Clyde x Leadburn Tango)
North of Scotland 2 day open
------------------------------------
Waysgreen Apollo - Nigel Carville
(FTCh Dipplelodge Raven of Riversway x Waterford Faustina)
Fermanagh Two Day
------------------------------------
FTCh Ellijas Danny - Leigh Jackson
(FTCh Kenmillto Remus x Hillus Widgeon)
2 day - Midland Counties FTS
------------------------------------
FTCh Levenghyl Bee of Featherfly - Phil Highfield
(FTCh Willowyck Ruff x FTCh Glenpatrick Eve)
2 day - East Anglia LRC
------------------------------------
FTCH Rimrock Hurricane - Andy Latham
(FTCh Skellorn Danty x Ffynongain Silk of Rimrock)
The Exbury Estate, Hampshire
------------------------------------
Cassie of Meaburn by Trefoel - Kevin Lewis
(FTCh Willowyck Ruff x Buxbury Bathsheba)
Southern & Western Counties
--------------------------------------
Thorny Tim of Kilnbeck - Alan Fryer
(FTCh Hatchfield Feargal x Auchendolly Rose )
Tyne Tees & Tweed
-------------------------------------
Stauntonvale Story - Laura Hill ??
(FTCh Greenbriar Gettysburg x FTCh Jobeshill Octavia)
B Qualification ??
--------------------------------------
FTCH Tweedshot Trimble of Lettergreen - Sean Nolan
(Tasco Brimstone x Tweedshot Mango)
THE LABRADOR RETRIEVER CLUB OF N. IRELAND
--------------------------------------
FTCH Kayteens Cruise - Keith Bedford
(FTCh Mediterian Blue x FTCh Pryanduke Fenmarc Quest)
Yellow Labrador Club 2day
--------------------------------------
Mizzen Milly - A Carr
( FTCh Nightflight Ozzy x Breen Girl)
Ulster Gundog League
------------------------------------
Gosberry Governor - John Yarwood
( x )
Dukeries GDC 2day
------------------------------------
Stauntonvale Fastnet - Derek Hill
FTCh Eastdale Harry x FTCh Jobeshill Lotta of Stauntonvale)
Midland open
-----------------------------
Astraglen Trigger of Fendawood - Damien Newman
( FTCH Waterford Fergus x Astraglen Fable)
Ulster Retriever Club 2day
----------------------------------
FTCh Drakeshead Vodka - Sandra Halstead
(FTCh Dipplelodge Raven of Riversway x FT Ch Levenghyl Silvercloud of Drakeshead)
East Midland
-----------------------------------
FTCh Brindlebay Gertie of Birdsgreen - Sara Gadd
( FTCh Bringwood Bobby of Brindlebay x Brindlebay Bedazzle of Bedgebrook)
North Western Counties
 

·
Registered
Joined
·
455 Posts
2013 IGL Retriever Championship Results

Winner - Mr L Jackson's F.T.CH. ELLIJAS DANNY
2nd place - Mr N M Laffy's F.T.CH. ABBOTSLEIGH EMU
3rd place - Mrs S Halstead's F.T.CH. DRAKESHEAD VODKA
4th place - Mr R S King's F.T.CH. SAXAPHONE BROWN ALE of LINCSWOLDS
DofM - Mr D S Latham's F.T.CH. DELFLEET NEON OF FENDAWOOD
DofM - Mr W G Steel's F.T.CH. LEADBURN MIST


Well done all. Glad to see Vodka came 3rd! :D
 
1 - 11 of 11 Posts
Top